Sheba PL

Sterylizacja kotki | Sterylizacja kotki cena

szary kot w czarne paski patrzący się w obiektyw
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Zabieg sterylizacji kotki to procedura, która przeprowadzana jest bardzo często i niesie za sobą wiele korzyści. Jej celem jest zatrzymanie reprodukcyjnych funkcji organizmu zwierzęcia. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak taki zabieg przebiega, jakie korzyści niesie ze sobą i jak zmienia się zachowanie kotki po operacji, odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Na czym polega zabieg sterylizacji i kastracji?

Mniej więcej od 5-7 miesiąca życia koty osiągają dojrzałość płciową, która pozwala im na kopulację i reprodukcję. Bardzo wielu opiekunów decyduje się na zahamowanie tego procesu, by nie dopuścić do sytuacji niechcianej ciąży, ale także ze względu na korzyści zdrowotne, jakie daje kotce zabieg. Sterylizacja i kastracja to pojęcia, które bardzo często używane są zamiennie, a znaczą co innego. Pojęcia sterylizacji używa się niekiedy w stosunku do samic, a pojęcia kastracji w stosunku do samców. Natomiast obie procedury mogą być przeprowadzone na zwierzętach obu płci. Sterylizacja jest zabiegiem powszechnie uważanym za mniej inwazyjny, a polega on na podwiązaniu lub przecięciu jajowodów u samic, a nasieniowodów u samców. Kastracja natomiast jest zabiegiem, podczas którego usuwa się gruczoły płciowe – u samców jądra, a u samic jajniki (niekiedy również macicę i jajowody). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kastracji kocura, sprawdź nasz artykuł na ten temat.

Jakie korzyści niesie za sobą zabieg sterylizacji i kastracji?

Poza oczywistą korzyścią w postaci uniknięcia niechcianej ciąży, kotka po sterylizacji lub kastracji będzie miała mniejszą szansę zachorowania na poważne choroby, w tym na raka sutka, jajnika czy macicy. Korzyści płynące z procedury dotyczą również zachowania kotki na co dzień. Kotka, u której nie zostanie przeprowadzony zabieg, podczas cykli owulacyjnych skupia się na szukaniu samca, zaznacza teren w domu, a także za wszelką cenę stara się opuścić dom, gdzie czyha na nią wiele zagrożeń, takich jak dzikie zwierzęta, choroby i wypadki. Zabieg eliminuje zachowania związane z rują i sprawia, że kotka po sterylizacji lub kastracji jest spokojniejsza i nie cierpi. Do tego dochodzi także korzyść w postaci wpływu na kontrolę populacji i ograniczanie problemu bezdomności kotów.

Jak długo kotka dochodzi do siebie po sterylizacji lub kastracji?

Zwierzę powinno wrócić do domu w ciągu 48 godzin od zakończenia zabiegu. Kotka po sterylizacji lub kastracji może być lekko otumaniona i nie wyrażać zainteresowania jedzeniem przez kilka lub kilkanaście godzin. To normalne, dlatego nie martw się. Mniej więcej po 7-10 dniach od operacji będzie trzeba stawić się ponownie u lekarza weterynarii na zdjęcie szwów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda sterylizacja kotki i jak opiekować się nią po zabiegu, wszelkie informacje znajdziesz w naszym artykule. 

Ile wybudza się kotka po sterylizacji lub kastracji? 

Narkoza to duże obciążenie dla organizmu kotki, dlatego zawsze powinna się wybudzać pod nadzorem lekarza weterynarii. Dopiero po całkowitym wybudzeniu możemy zabrać ją do domu, gdzie będzie potrzebować kilku godzin, by w pełni dojść do siebie.

Ile godzin kotka po sterylizacji lub kastracji nie może jeść?

Przyjmuje się, że kotka po zabiegu nie może jeść przez przynajmniej 6 godzin, jednak dokładny czas z pewnością zostanie Ci podany przez Twojego lekarza weterynarii.

Jak opiekować się kotką po sterylizacji lub kastracji?

Kotka po sterylizacji lub kastracji powinna mieć zapewnioną ciszę i spokój w miejscu, gdzie będzie jej wygodnie. Upewniaj się regularnie, że jej legowisko i kuweta są czyste i suche, a miska jest zawsze pełna wody. Jeśli Twoja kotka jest zwierzęciem wychodzącym, na czas rekonwalescencji wskazane byłoby, żeby została w domu. Po operacji lekarz weterynarii może także zalecić noszenie kołnierza ochronnego lub specjalnego fartuszka pooperacyjnego, który uniemożliwi kotce ingerencję w zszytą ranę pooperacyjną. Kotka po sterylizacji lub kastracji ze względu na zmianę równowagi hormonalnej może mieć także tendencje do tycia, dlatego zastosowanie odpowiedniej, kompletnej i zbilansowanej diety będzie kluczowe. 

Zachowanie kotki po sterylizacji lub kastracji

Często słyszy się o tym, że sterylizacja czy kastracja może zmienić psychikę, a nawet osobowość kotki. Jest to mit, który nie ma żadnego potwierdzenia naukowego. Zabieg kastracji sprawia, że w organizmie kotki następuje spadek stężenia estrogenu, który rzeczywiście powoduje zmiany, jednak tylko w zachowaniu. U kotki przestaje występować ruja, co powoduje, że zachowania związane z szukaniem samca, takie jak miauczenie, zaznaczanie terenu, bezsenność czy częste wybieganie na zewnątrz ustają. 

Czy kotka po sterylizacji lub kastracji jest spokojniejsza?

Po zabiegu kastracji zachowania związane z rują i poszukiwaniem samca ustają, więc można powiedzieć, że kotka staje się spokojniejsza pod tym względem. Potrzeby związane z reprodukcją zanikają, co wpływa także na zmniejszenie cierpienia kotki związanego z trudnością ich zaspokojenia.

Czy kotka po sterylizacji lub kastracji jest leniwa?

Zachowanie kotki po sterylizacji lub kastracji może wydawać się bardziej stonowane, jednak nie ma żadnych dowodów naukowych wskazujących na to, że staje się leniwa. Zmniejszenie częstotliwości zachowań związanej z poszukiwaniem samca nie musi oznaczać zaprzestanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Pamiętaj, że aktywność fizyczną Twojej kotki można zwiększyć na przykład poprzez zabawę czy szkolenie, gdy tylko dojdzie do siebie po zabiegu.

Czy kotka po kastracji ma ruję?

Niedługo po zabiegu Twoja kotka wciąż może mieć ochotę na kopulację z samcami, jednak nie będzie mogła zostać zapłodniona. Potrzeby związane ze współżyciem mogą przez pewien czas jeszcze być zauważalne, a to dlatego, że spadek stężenia estrogenu nie odbywa się od razu.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ